יום רביעי, 9 ביוני 2021

שהחיינו - בית הכנסת (הקלוייז) העתיק של ברסלב באומן נפתח ליהודים - חשיפה ממקור ראשון


תמונה מלפני המלחמה: ציון רבנו והחסידים,
המבנה הכי גדול וגבוה למעלה: בית הכנסת


אפשר לשמוח ולהתעודד --- בקרוב נוכל להתפלל וללמוד בבית כנסת העתיק , שנבנה על ידי רבי נתן מברסלב תלמיד רבנו הקדוש. : 

לאחר הסתלקות רבנו הקדוש וקבורתו בעיר אומן , החסידים נשארו יתומים -- ולא זו בלבד אף -- מפוזרים בעיירות, ללא מנהיג חי שיאחד אותם, כי כן רבי נחמן נשאר המנהיג היחיד, אף לאחר פטירתו. 

ולכן תלמידו רבי נתן עסק כל ימי חייו להמשיך ולהשאיר את רוחו של רבנו בקרב החסידים, על ידי הפצת דעתו של רבנו בעולם, וכמו כן היה מאוד חשוב לו קיבוץ המאמינים באומן (במועדים הקבועים) בציון רבנו.

הפצת תורת רבנו וקיבוץ המאמינים והמתקרבים הבטיחו את השארת רבנו בעולם לדורי דורות. 

בכתבי רבי ניתן (במכתבים וביומן חייו) ניכר בחוש כמה בער בליבו 2 דברים מעשיים: רכישת ציוד בית דפוס ובניית בית לימוד ותפילה באומן, ובעבורם מסר נפש וחיטט רגליים והתבזה, ובנחישות הצליח על ידי גביית כספים מהחסידים העניים - לפתוח בית דפוס ובית הכנסת.

בית ההכנסת (הקלוייז) הוקם ברחוב בו רבנו התגורר בחייו, קרוב מאוד לבית העלמין בו הוא ניטמן, והוא שימש ללימוד ולתפילה ולהתקבצות החסידים שהגיעו לציון מכל מיני עיירות.

לאחר המלחמה ובזמן מסך הברזל, כל השטח כולל המבינים מסביבו השייכים ליהודים, נשלט על ידי גוי. בתוך שטח ענק ומגודר היה המפעל שלו, גם בת הכנסת שימש לעבודת המפעל.  

שנפרץ מסך הברזל , ולאומן הגיעו יהודים לראש השנה, ובכל שנה הגיעו יותר ויותר , ניסו היהודים לחזור להתפלל שם אך הגוי סירב לכל הצעה, או שדרש סכומים מופרזים. (סבא ישראל אמר אז שאסור לקנות ממנו את הבית הכנסת כי זה לא שלו. כמובן בגלל הסכום הגדול שהוא ביקש)...


כך נראה כיום בית הכנסת ששימש למפעל 


 במשך השנים ניסו עסקנים ופוליטיקאים בכל מיני דרכים לפדות את בית הכנסת ולא הצליחו, אך אולי כמו שאנו מכירים את רבנו, יש לו דרכים מיוחדות להשיג את מבוקשו בעבודת השם, וזה בעיקר -- לא על ידי כסף ומעמד, אלא מסירות נפש , רצון חזק, והרבה סבלנות... 

וכך היה, כמה מתושבי אומן היהודים הצליחו להיכנס לליבו של הגוי ולהגיע איתו להבנה והכרה בזכות שיש ליהודים במקום. במשך זמן רב הם חברו אליו והתיידדו איתו וגילו שיש בו לב , והצליחו בס"ד להגיע איתו להסכמה. 

סלפי בדרך לחתימה


דץאמש, דרך חברה גדולה של עורכי דין חתמו על שכירות המקום ללא הגבלה. השכירות אינה זולה וישנם הוצאות גדולות להכנת המקום לשימוש. 

בימים הקרובים יוכלו יהודים להכנס בקבוצות דרך הכניסה של המפעל, הקרן שהוקמה לטובת העניין תפעיל פעילים שיאספו תרומות מהחסידים לצורך שיקום המבנה וסלילת מעבר מיוחד לבית הכנסת, כדי שתוך מספר שבועות המקום יפתח עם כניסה מיוחדת ישירה לבית הכנסת, מניינים ואברכים שילמדו תורה. 

בכניסה למפעל , כרגע גם הכניסה הזמנית לבית הכנסת


הבשורה המאוד משמחת שיש לנו להוסיף : תושבי העיר אומן המתגוררים בסמוך לציון רבנו, שאוהבים את רבנו מאוד והולכים לאורו ולאור תלמידו רבי נתן, רואים בפתיחת בית הכנסת כמוקד להפצת רבנו , וכמו רבי נתן שעסק רבות בבניית בית הכנסת ובית הדפוס, אף הם רואים בחזונם בחצר בית הכנסת את המבנה שישמש בע"ה בית דפוס שידפיס ספרי רבנו בכל השפות להאיר את אור רבנו לכלל הבאים אליו מכל רחבי העולם. 

נחזק מכאן את האנשים שעוסקים במלאכה, שיהיה להם ניסים גדולים, ושיצליחו אמן .  

חתימה טובה

--

כל חסיד ברסלב ותלמיד רבנו צריך עכשיו לזכור את המכתבים של רבי נתן עד כמה הוא טרח עבור בניית בית הכנסת, ובית הדפוס, ולתת כתף תומכת, קרי: כסף, ולעזור בשיקום המקום והקמתו. לתורמות בביט 0506797114 (לציין עבור בית הכנסת באומן ) תזכו למצוות 
אין תגובות:

חבילת הישועות באומן

  אחים ואחיות, אנא תרמו לטנדר ההפצה הראשון באומן כמו בארץ,  הסוואנות שמשמיעות שירים קדושים ברחבי העיר, עם חסידים חייכנים שיוצאים לאנשים כדי ...