יום רביעי, 4 בינואר 2017

ברסלב משתלטת על התודעה היהודית - מאת דב הברטל (מדע בדיוני?)

ברסלב כבר "השתלטתו" על היהדות. ולא בכוח החרב, "אקסטזה".

מאות אלפים מגיעים במשך השנה לאומן לקברו של רבי נחמן. הם באים מכל המגזרים. עולם היהדות עלה מדרגה תודעתית בעניין האמונה בצדיקים - אם אתה לא מאמין ברבי נחמן, אתה לא קיים!!!. כל קיומך הדתי הוא פוטנציאל לאמונה ברבי נחמן.

העולם מתחלק לשניים: אלה המאמינים ברבי נחמן ואלה שעתידים להאמין בו.!!

ציון רבי נחמן


אם בעבר חשבנו שברסלב היא תנועה חסידית כמעט רגילה... טעינו! ברסלב הפכה לאיום אסטרטגי על היהדות הדתית והחרדית הפופולסטית והטחונה במשאבי כסף וכבוד.

ברסלב המתחדשת, מורכבת ברובה מבעלי תשובה, אנשים המחפשים דרך, המתוסכלים מהשקר והתאוות והסקרנים לגלות נקודות אור ביהדות.

מציאות, אלו המקרובים לרבי נחמן באמת, אפילו רק אתמול החליפו בגדיהם, מיום אחד למשנהו כבר מסוגלים לתת עצות והנהגות לכלל היהדות הדתית.

עניין פרסום שם הצדיק היא מעלה עליונה ביהדות, ולכן משנה לשנה גוברת התעוזה של מפיצי הבשורה, מודעות רחוב, רמקולים, עלונים ותקשורת אלקטרונית. כאשר אתה טועם את רבי נחמן אתה מתחיל להשתכנע שברסלב התחילה ממעמד הר סיני. ואומר יותר מזה - האור של רבנו זה האור הגנוז מששת ימי בראשית "רוח אלוקים מרחפת על פני המים" זה רוחו של משיח (כלשון הזוהר הקדוש)

בניגוד לשאר הזרמים ביהדות, יש לברסלב פוטנציאל לסחוף המונים. כי הרי ברסלב היא לא באמת חסידות, היא היהדות, היא הנועם של התורה, דרך התורה של רבי נחמן: בורא העולם מוצא חן בעיני ישראל!!! . זו הסיבה שרבים מאוד נספחים לה. רבים ומשונים.

וזה פלאי! אין בברסלב רבי חי. אין בברסלב קו ברור ומנחה לכולם באופן שווה. באופן כללי -  איש הישר בעיניו יעשה לכבוד השם יתברך, כפי שורש נשמתו.

"רבנים" לא מעטים שלקחו את התורה כקרדום לחפור בה ולמצוא דרכה אוצרות של כסף כבוד ופרסום, ולכן הם בהחלט רואים את ברסלב המתחדשת כטרגדיה.

ברסלב, סוג של אקסטזה יהודית, כמו למשל באומן. חוויה רוחנית ומחזקת שאין דומה לה, אצל הרבי. אנשים משאירים משפחות אהובות, עסקים, ומוציאים הון עבור הנסיעה לאומן, רק כדי לחוות את החוויה הזו ולשאוב מנה כוחות בחזרה למציאות.

לכבוד רבי נחמן, לכבוד הנשמה שלי, אני חושף משהו שבמשך שנים התביישתי לספר ולא ידעתי איך:

בעבר הייתי בעוונותי מתנגד לצדיקי האמת, הייתי חשוף לתקשורת, וגם כנוע לתאוות שלי עצמי, ושמעתי שיש באומן חוויות לא רוחניות כל כך... אמנם הייתי רב ותלמידיי חשבו שאני צדיק, וזה לא נכון בכלל, שנים על גבי שנים עם כל החזות שלי של רב, הייתי צבוע ורציתי לצאת למקום רחוק למשך תקופה ולעשות שם את כל התאוות, אבל לא היה לי אומץ...
וכאשר ראיתי באנטרנט (אף אחד כמובן לא ידע שיש לי בחדר מחשב עם אפשרות גלישה) קראתי שבאומן יש סמים ונשים אוקראיניות יפות, ואפשר לשוטט שם ולעשות כל מה שאתה רוצה... אז החלטתי לנסוע לאומן "בשביל להתחזק" "בשביל לבדוק למה כולם מתלהבים מרבי נחמן"... היה לי תירוץ לעצמי ולמשפחתי לפשר הנסיעה...
ואכן נסעתי...
ציפיתי לראות כבר בהמתנה למטוס את כל הוונדליזם כמו שמדווחים בתקשורת מידי שנה... ואיפה? חברת אל על עיקבה את הטיסה שלנו ב12 שעות!!! ובזמן הזה 200 אנשים, חלקם ברסלבים חלקם מתקרבים,  לומדים ומתפללים, מדברים אחד עם השני, שרים, מנגנים, רוקדים...

כשהגעתי לאומן, שמתי את המזוודה במלונית, וכבר תכננתי לקחת מונית שתיקח אותי למקום בו אמלא את תאוותי... אבל ביציאה מהמלונית אני רואה שיירות של יהודים, חלקם דתיים חלקם לא, כולם נוהרים עם מגבת וספרון אל כיוון הציון של רבי נחמן, לטבול ולקרוא תיקון כללי... אז חשבתי לעצמי שהם בטח הולכים לקרוא תיקון כללי באקסטזה על הקבר ואז הם ירשו לעצמם לעשות חטאים... אז הלכתי גם אני לכיוון הקבר... עם מגבת... טבלתי.. קראתי את התיקון...

הדמעות לא פסקו מלרדת... לא עזבתי את הקבר במשך 7 שעות... שפכתי ליד רבי נחמן את כל העוונות שלי ואת כל הטינופת שלי... התחחנתי בפניו שאצליח לסלוח לעצמי על מה שאני...

כבר בחמש הדקות הראשונות שלי בציון, הבנתי שצריכים לבטל את כל הרבנים (רבנים שקרנים כמו שהייתי) ואת כל ההנהגות שיש בישיבות, פשוט לבטל. ושכולם צריכים להיות באומן!!! אסור שאף אחד יפספס את ההרגשה הזו, את ההצצה הזו אל תוך עצמך, את התיקון הנורא הזה.

לאומן צריכים להגיע כולם, לא רק אלו שמחפשים דרך, לא רק המתוסכלים, אלא בעיקר אלו שחושבים שהם נמצאים באיזו דרך.. בעיקר אלו הנורמטיבים... אלו שלא יודעים שהם חולים, הם החולים הגדולים שמחייבים להיות אצל הרופא הכי גדול.


-----
הידעת?

דב הלברטל

מוסמך לרבנות. שימש ראש לשכת הרב הראשי לישראל. מרצה באקדמיה בתחום המשפט העברי.


כנסו לפרגן כאן

תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

וואו וואו וואו.. מדהים!! כמה אומץ כמה יופי.. נ נח :)

חבילת הישועות באומן

  אחים ואחיות, אנא תרמו לטנדר ההפצה הראשון באומן כמו בארץ,  הסוואנות שמשמיעות שירים קדושים ברחבי העיר, עם חסידים חייכנים שיוצאים לאנשים כדי ...